ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияЖивотНовини

Телекомите са готови да обсъдят общите си условия

Повишаването на цените на мобилните услуги с размера на годишната инфлация отговаря на предвиденото в договорите с потребителите, на изискванията на приложимите закони и на европейската практика. Това заявяват от Алианса на технологичната индустрия (АТИ) в писмо до Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщава Mediapool. Преди десет дни КЗП обсъди индексацията със засегнатите страни и обяви, че ще изготви анализ по въпроса.

Той все още не е представен, а на срещата в КЗП не бяха поканени телекомите, които обявиха вдигане на цените си от февруари – „Виваком“ с 4.7 на сто на някои планове, „Йеттел“ – с 9.7%, а А1 още не са съобщили с колко.

Сега през Асоциацията на технологичната индустрия, чиито членове са, мобилните оператори защитават правото си на промяна на цените на услугите си с размера ан годишната инфлация.

Те посочват, че индексацията е част от подписаните от клиентите общи условия, които са част от индивидуалните договори и са публично достъпни на сайтовете на компаниите. Определят повишението на цените си като обективно, защото се базира на официалните индекси на Националния статистически институт, измерващи инфлацията, които от своя страна отразяват обективните икономически процеси и ръста на потребителските цени. Данните за индекса на потребителските цени се публикуват в средата на януари, което е и причина операторите да извършват индексацията в периода на февруари-март, обясняват от АТИ.

В писмото се посочва, че повишението на цените е балансирано, а не „своеволно и безконтролно увеличаване, каквото се наблюдава по отношение на множеството стоки и услуги, формиращи потребителската кошница“. „Напротив – клаузите ясно определят кога и с колко операторите могат да променят цените си“, заявяват от организацията.

Тя отбелязва, че инексацията е все по-често използван механизъм за компенсиране на инфлацията с цел развитие на свързаността и дигитализацията. Подобни клаузи присъстват в договорите на оператори от редица страни в ЕС. Тяхната легитимност е потвърдена от Съда на Европейския съюз с решението по дело С-326/14, посочва се в писмото до Комисията за защита на потребителите.

В него се припомня, че общите им условия не са изменяни през последните 10 години и са проверявани неколкократно от КЗП. Досега комисията не е констатирала противоречие със закона, не ги е намерила за неравноправни и не ги е забранявала, посочват от АТИ. Според асоциацията не са налице обективни основания и никакви други промени в обстоятелствата, които да обосноват промяна в позицията на КЗП.

Припомня се още, че при първата обявена от операторите индексация през 2021 г., КЗП анализира законосъобразността ѝ като постанови единствено, че операторите нямат право да приложат непосредствено индексите за две години, а трябва да е за една.

„Нещо повече, в рамките на последвалия съдебен контрол, съдът също не достигна до изводи за неравноправност на клаузите за индексация“, пише още в писмото.

Телекомите отбелязват, че все пак са готови на разговори с Комисията за защита на потребителите относно общите им условия за намиране на най-добрите за потребителите договорни клаузи.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина